+48 531 735 150
agencja@literatura.com.pl

17 grudnia w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Głód w reż. Anety Groszyńskiej na podstawie głośnej książki Martína Caparrósa. Z okazji premiery argentyński pisarz przyjedzie do Krakowa i spotka się z publicznością.

Głód ukazał się nakładem WL w marcu 2016 roku. Dziś już wiemy, że to jedna z najważniejszych publikacji, jakie ukazały się w ciągu minionych miesięcy, czego potwierdzeniem jest druga pozycja w ogłoszonym właśnie przez magazyn „Książki” plebiscycie na 10 najważniejszych książek roku.

 

Jak dzieło Caparrósa może wyglądać po przeniesieniu na scenę? Co w tym totalnym reportażu zafascynowało ludzi teatru?

 

Z okazji teatralnej premiery Głodu Martín Caparrós przyleci do Krakowa i spotka się z publicznością – tą teatralną, a także literacką. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 18 grudnia o godz. 17.00 w Starym Teatrze przy ul. Jagiellońskiej 1. Rozmowę z pisarzem poprowadzi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Adam Leszczyński. Gorąco zapraszamy.

 

Więcej informacji o Głodzie można znaleźć na stronie Starego Teatru http://www.stary.pl/

Read more Less

"Pax" to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie. Dynamiczna akcja, głębokie emocje i uniwersalne tematy  czynią z tej książki nowoczesną klasykę na miarę Małego Księcia.

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (z wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa. Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci. Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

Sara Pennypacker oddaje w nasze ręce pięknie napisaną, wprost urzekającą opowieść o dorastaniu i najistotniejszych prawdach, które decydują o tym, kim jesteśmy.

"Pax to książka, która jest jak lis Pax: na wpół dzika i absolutnie piękna".
New York Times

"Zaskakująca opowieść, która powinna być obowiązkową wspólną lekturą dzieci i dorosłych".
School Library Journal

"Porażająco szczery, piękny, a chwilami łamiący serce – PAX to po prostu arcydzieło".
Katherine Applegate, autorka książki Jedyny i niepowtarzalny Ivan

Read more Less

Zapraszamy na spotkanie z Andrew Nagorskim i promocję jego najnowszej książki pt. ŁOWCY NAZISTÓW. Spotkanie poprowadzi Agaton Koziński. 23.11.2016, godzina 18.00, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu drugiej wojny światowej umierają ostatni nazistowscy zbrodniarze. Dobiega końca ich czas, a także czas tych, którzy przez kilkadziesiąt lat bez wytchnienia na nich polowali. Mocarstwa, które zwyciężyły w drugiej wojnie światowej szybko straciły zainteresowanie ściganiem niemieckich zbrodniarzy wojennych. Zimna wojna dała wielu z nich szansę wtopienia się w wielomilionowy tłum tych, którzy starali się rozpocząć życie od nowa, a najwięksi zbrodniarze pospiesznie opuścili Europę.

Andrew Nagorski znakomitym dziennikarskim piórem opisuje losy niewielkiego grona niezłomnych ludzi, którzy nie zamierzali dopuścić do tego, by zbrodnie Trzeciej Rzeszy uległy zapomnieniu. Autor pokazuje, jak z determinacją i nieustępliwością, a czasem brawurą, tropili zbrodniarzy wojennych, zarówno tych słynnych, jak Rudolf Höss, Adolf Eichmann czy Klaus Barbie, ukrywających wojenną przeszłość, jak były sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim, czy nieznanych szerzej obozowych strażników. Poznajemy amerykańskich, polskich i niemieckich prawników, agentów Mosadu, ofiary nazizmu i idealistów poświęcających całe życie na ściganie zbrodniarzy i walczących o to, by sprawiedliwości stało się zadość.

Read more Less

26 października, nakładem Edipresse ukazała sią książka Anny Grzeszczuk-Gałązki pt. Toaleta męska, czyli piękny pan z telewizji. Telewizja jest płytkim medium. Dla kijanek. A jednak, bywa, w jej sieć wpadają też i rekiny. Polecamy!

„Toaleta męska” czyli Piękny Pan z Telewizji

„Jeśli wybrać punkty, które po transformacji ustroju uwydatniły się na polu pozytywnych zmian szczególnie, to w pierwszym rzędzie postawiłabym na toalety publiczne, a zaraz potem na wizerunek polskich mężczyzn….”

 O książce:

 Telewizja jest płytkim medium. Dla kijanek. A jednak, bywa, w jej sieć wpadają też i rekiny.

„100 pytań do…” TVP, lipiec 1991 Leszek Moczulski: Byłem po prostu politycznie podejrzany. Dostałem w związku z tym specjalizację wojskową bardzo ładną, a mianowicie statystyk onuc. Tak, proszę pani, jeszcze mam tą książeczkę wojskową z lat 50 - tych, gdzie figuruję jako statystyk onuc…… 

Kręcąc się wokół przełomu lat 80/90, które też i telewizję postawiły na głowie, cofam się, a czasem w przód jej dziejów wybiegam. 

Znajdziecie tu facecje i rzeczy bardzo serio. Ale ogólnie rzecz biorąc, zajmuję się toaletą.

***

Anna Grzeszczuk-Gałązka - ukończyła Wydział Historii i Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w telewizji w czasach propagandy sukcesu – bez zaangażowania w propagandę – i w dobie tworzenia nowych mediów.
Współtworzyła i prowadziła między innymi „100 pytań do…”, pierwszy show publicystyczny z udziałem dziennikarzy i osób publicznych. Trzykrotnie otrzymała nagrodę prezesa TVP, a wraz z zespołem „Złoty ekran” od tygodnika „Film”
Na scenie „Teatru na wyspie” w warszawskich Łazienkach Królewskich, zaaranżowała festiwalik „Entree Piosenki Niegłupiej” tam też „Koncerty z koksem” i „Koncerty z gazem”, do których ma sentyment. Przez chwilę wydawała „Czerwoną małpę” – nieregularny świerszczyk prześmiewczy, aczkolwiek kulturalny.
 
    

Read more Less

Dziś premiera ISTOTY ZŁA! #HappyPubDate to Luca D'Andrea :) ISTOTA ZŁA / THE SUBSTANCE OF EVIL / La sostanza del male is now available in Polish! Thanks to @Wyd_WAB!

"Liczne zaskakujące zwroty akcji towarzyszące czytelnikowi od samego początku do samego końca sprawiają, że z każdą kolejną stroną wzrasta napięcie, nadając tym samym powieści rangę KRYMINAŁU NA ŚWIATOWYM POZIOMIE. Zło czai się wszędzie, i niezwykle ważna jest tu lekkość, z którą D’Andrei udaje się połączyć elementy pięknej scenerii i tradycji. To wszystko pozwala na wykreowanie dopracowanej, krwawej fabuły, gdzie niepokojące poczucie winy jednostki staje się wspólną winą całej społeczności, na straży której muszą stanąć wszyscy". - La Stampa

To jeden z najgorętszych tytułów tegorocznych targów w Londynie! ISTOTA ZŁA Luci d'Andrei szturmem podbiła rynek wydawniczy - prawa sprzedano do ponad 30 krajów. Autor, którego krytycy stawiają w jednym rzędzie z Kingiem, Lovecraftem, Deaverem i Jo Nesbø.

Brutalna zbrodnia, porażająca pierwotną grozą natura, obsesja i pradawna przyczajona Bestia. Ta historia wciąga, porusza i trzyma w napięciu do końca!

Amerykanin, filmowiec dokumentalista, Jeremiah Salinger przenosi się z żoną i córką z Nowego Jorku do Siebenhoch, małej wioski w górach Południowego Tyrolu. Zafascynowany miejscowym krajobrazem kręci dokument o pracy ratowników górskich. Uczestniczy w akcji ratunkowej, w której ginie cała załoga, on jedyny, cudem unika śmierci.

Co wydarzyło się wysoko w górach, pozostaje wysoko w górach.
Nękany atakami paniki i poczuciem winy próbuje uporać się z traumą i stresem pourazowym. Odrzuca terapię lekami i postanawia zmierzyć się z najciemniejszą otchłanią ludzkiej natury i gór. Przypadkiem trafia na temat brutalnej masakry w wąwozie Bletterbach – niebezpiecznym i owianym legendami miejscu kryjącym skamieniałości i koszmary sprzed 280 milionów lat – której rozwikłanie staje się jego niebezpieczną obsesją.

Nikomu nigdy nie udało się powrócić z jaskini Bletterbach. Tam na dole czai się piekło.
Mimo że od tragedii minęło ponad trzydzieści lat, sprawa ciągle nie została wyjaśniona. W miasteczku panuje zmowa milczenia, a chroniąca tradycję i wspomnienia przodków społeczność wyparła zdarzenie z pamięci. Ludzie wierzą, że w wąwozie czai się zło, którego lepiej nie budzić. Zło tak pradawne i groźne jak sama Ziemia.

 

Read more Less
1 2 3 4 5 6 7 8 9