+48 531 735 150
agencja@literatura.com.pl

Wróżba. Wspomnienia dziewczynki - spotkanie z Agnetą Pleijel

news photo

Zapraszamy na spotkanie z Agnetą Pleijel, jedną z najciekawszych szwedzkich powieściopisarek (w Polsce znaną z książek „Kto zważa na wiatr”, „Zima w Sztokholmie”, „Lord Nevermore”). Warszawa, MiTo, 29.11.2016 godz. 19.00!

Tym razem pretekstem do rozmowy będzie najnowsza powieść Pleijel - „Wróżba. Wspomnienia dziewczynki” (przekł. Justyna Czechowska). To mocna, piękna i pełna trudnych emocji proza, która zostanie z Wami na długo.

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Drotkiewicz, spotkanie tłumaczyć będzie Justyna Czechowska (autorka przekładu).

„Chciałabym zrozumieć, co się wydarzyło. I w jakiej kolejności. Wydobyć z pamięci. Wszystkie pytania bez odpowiedzi. Kim byliśmy? Czym jest miłość? Chyba trochę miłości musi zostać, skoro kiedyś istniała?”.

 

Pierwsza miesiączka, pierwsze pocałunki, pierwsze orgazmy. Lęk, niepewność własnego ciała, pierwsze metafizyczne pytania. Nieszczęśliwa matka, która wpędza dziewczynkę w poczucie winy. Ojciec, który fascynuje i zawstydza. Ucieczka w literaturę. Pisanie. Narratorka wysnuwa opowieść ze strzępów wspomnień, urwanych zdań, zachowanych listów. Rekonstruuje swoje dzieciństwo i młodość w Szwecji lat 40. i 50., traumę rodzinnych relacji, przede wszystkim jednak siebie samą z tamtego czasu. Postać rozedrganej wewnętrznie, wrażliwej i czułej dziewczyny, która całą sobą doświadcza otaczającego ją świata i przeżywa go z wielką intensywnością. Widzimy ten świat jej oczami, współodczuwamy go razem z nią. Rwane zdania, elipsy i przemilczenia czynią z tej autobiograficznej prozy traktat o dojrzewaniu i potrzebie miłości. 


<-Back